Přenášet data na internet a následně je zobrazovat na internetové stránce je sice úžasné, ale po čase otravné pokaždé otevírat internetový prohlížeč. Jak tedy ovládat vzdáleně spotřebiče v domácnosti nejléme přes wifi? Na tyto účely se výborně hodí moduly ESP8266. O těchto modulech se dnes často hovoří ve spojení s IoT – Internet of Things, neboli internet věcí.
Když už se bavíme o IoT, na serveru www.zive.cz jsou inspirující články o bastlení (Pojďme programovat elektroniku). Autor tam pěkně popisuje technické řešení i programování.
Já se zaměřil konkrétně na moduly ESP8266 WeMos D1 mini. V prodeji na ebay za cca 70Kč. K tomu relé shildy aj. dle typu také za pár korun.
Také to chtělo zvolit nějaký komunikační standard pro IoT. Mě nejvíce oslovilo MQTT. Na internetu je mnoho popisů jak to funguje.
Ve zkratce:
Na mobilu tedy v aplikaci např. zmáčknete tlačítko a na server se pošle pokyn pro zapnutí světla (dum/prizemi/akvarium/svetlo/zap = 1) . Světlo, tedy přesněji modul ESP8266, naslouchá na serveru a provede akci.
Aplikace pro Android vhodné k ovládání přes protokol MQTT, najdete na Google Play. Sám nejraději používám MQTT Dash.
Technické řešení už je na každém, jak se k tomu postaví. Výbornou inspirací mi byla wifi zásuvka na < https://www.arduinotech.cz/inpage/jak-na-iot-dil-iv-wifi-zasuvka/ >. Schéma jsem trochu upravil a používám pouze 2 led. První zelená signalizuje stav relé zap/vyp. Druhá žlutá signalizuje chování komunikace. Síťová led se mi jeví jako zbytečná. Zdroj lze použít z jakéhokoliv starého mobilu za předpokladu, že dává max 5V. Případně lze doplnit stabilizátor, jak je vidět na obrázcích níže. Program pro ESP8266 vychází z knihoven pro MQTT a postupně ho zdokonaluji. Knihovny a dokumentace jsou ke stažení na < https://github.com/ >.
Různá technická řešení:
Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu