Jak na dřevostavbu

Postup při výstavbě našeho bydlení.

Server – srdce inteligentní domácnosti

„Server“ je v mém případě trochu nadnesený název. Srdcem celého řešení je obyčejné Raspberry Pi za cca 1000Kč. Spolehlivě ho již provozuji 3 roky a postupně rozšiřuji o další schopnosti. K tomu spolehlivě se musím vrátit. Po cca 1/2 roce odešla SD karta. Zoufale jsem řešil proč. Nakonec jsem vygoogloval řešení. Problém vzniká zápisem na SD kartu class 10. Karta prostě odejde. Výměnou za SD kartu class 4 se problém vyřešil.

První myšlenka přišla po instalaci solárů. Chtěl jsem vidět teploty bojleru, akumulační nádrže, krbu a hlavně teplotu média přicházejícího ze solárů. Tyto hodnoty následně zobrazovat vzdáleně přes internet. S tím se pojí, že nemám a tedy nepoužívám veřejnou IP adresu. Na Raspberry Pi poběží aplikace, která bude cca každých 30 sec posílat data na internet. Na internetu poběží aplikace v PHP na web hostingu, která bude data vyhodnocovat a zobrazovat.

Teplotní čidla DALLAS DS18B20 lze napojit přímo na Raspberry Pi, ale hrozí zničení GPIO portu při neopatrné manipulaci. Proto jsem se rozhodl udělat mezi-kus pro vyhodnocování a s Raspberry Pi komunikovat.  Měl jsem v šuplíku procesor PICAXE 20M2 a pro toto řešení se jevil jako ideální. Budoucím bastlířům bych dnes doporučil požít Arduino. Ušetříte si mnoho starostí.

Vstupní deska s PICAXE si žije svým životem. Je jak „mini PLC“. Měří teploty, přijímá DI vstupy a přes komunikaci RS232 posílá data do Raspberry Pi. Rovněž je připravena ovládat relé modul výstupů (zatím nepoužívám). 


Deska vstupů s optočleny

Přenos na internet je řešen voláním adresy php stránky s get parametry. Php stránka uloží data do MySQL databáze web hostingu a následně je možné je na hlavní stránce zobrazovat. Obnovování dat řeší technologie AJAX. 

Vytápění

 

Další:   IOT (Internet of Things)

  • Fotogalerie

    11images

  • Komentáře

  • Depositphotos
  • CZIN.eu

    Copyright © 2010, Libor Paláček, Jak na dřevostavbu